m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

ZDROWO PRZEZ CAŁY ROK V

 

Jajko to bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywamy jaja kurze, a także kacze, gęsie, przepiórcze oraz strusie. Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia i są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu. W żółtku jest luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie, jajka mają także korzystny skład tłuszczu. Zwracając szczególną uwagę na duże wartości odżywcze, w miesiącu styczniu, cykl warsztatów prozdrowotnych dla klas IV – VI został poświęcony właśnie jajku. Jajka można przyrządzić na wiele sposobów: na miękko, twardo, mollet, w koszulce. Robi się z nich omlety, kotlety i farsze, np. do naleśników, zapieka z dodatkami, faszeruje, dodaje do past i sałatek. Żółtka są ważnym składnikiem sosów, kremów, ciast i deserów. Białko nadaje spoistości mielonym mięsom i rybom oraz spulchnia wypieki. Z białek i cukru pudru ukręca się lukier i wypieka wspaniałe bezy. Nasze warsztaty zostały poświęcone jajkom faszerowanym. Zajęcia rozpoczęły się od krótkich referatów na temat jaj, które przygotowały i przedstawiły Julia Groblica, Kinga Piasecka, Marcel Andruszków, Patrycja Pustelnik oraz Magdalena Zuzak. Następnie każdy z uczniów przygotował własną wersję jajka faszerowanego. Można było spróbować między innymi farszu z dodatkiem awokado, pieczarek, oliwek, szczypiorku, rzodkiewki, pietruszki, szynki, twarożku z ogórkiem czy ryby. Uczestnikom nie zabrakło też pomysłowości przy dekoracji potraw. Podziwialiśmy grzybki, kurczaczki, kaczuszki, myszki, a także jeżyki. Przy każdej propozycji zalazły się też bardzo zdrowe warzywa. Każdy wykazał się kreatywnością, dlatego też wychowawcy postanowili nagrodzić wszystkich uczestników zajęć.

Comiesięczne warsztaty prowadzone dla uczniów klas starszych mają na celu nabycie przez nich właściwych postaw pozwalających na zachowanie zdrowia oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Renata Boduch

 

wstecz